Az előző részben szó volt a különböző lehetőségekről, ami konyha elrendezési sémáját illeti, a mostani részben pedig sorra vesszük, hogy mik azok a – lehetőség szerint – betartani ajánlott szempontok, amelyeket jó, ha figyelembe veszünk már a tervezés fázisában.
Ha nem bízzuk szakemberre (lakberendező, bútortervező, konyhabútor asztalos) a tervezést, hanem magunk szeretnénk kihozni a lehetőségeinkből a maximumot, és nem áll rendelkezésünkre számítógépes tervezőprogram, mindenképp érdemes egy négyzethálós füzetet, és egy kartonpapírt beszereznünk. Ingyenesen letölthető tervezőprogramokat az interneten is találhatunk, de ha a füzetbe rajzoljuk fel a konyhánk alaprajzát, és a kartonból kivágjuk a főbb elemek (tűzhely, hűtő, mosogató, mosogatógép, kamraszekrény, előkészítő pult stb.) méretarányos moduljait, akkor egészen jó „terepet” kaphatunk a házilagos tervezésre.
Az alaprajzra vigyük fel az ajtók, ablakok helyét, méretét (parapet magasságot is!), víz, gáz, szellőző és elektromos bekötések helyét, és már indulhat is a munka.
Az általános modulméretek a következők (szélesség × mélység)
- hűtőszekrény: 60 × 60 cm
- 4 égős tűzhely: 60 × 60 cm
- 5 égős vagy grill lappal kombinált tűzhely: 80 (esetenként 100) × 60 cm
- egymedencés mosogató: 40 vagy 50 × 60 cm,
- kétmedencés vagy csepegtetőtálcás mosogató: 70 vagy 80 × 60 cm,
- mosogatógép: 60 × 60 cm (kisebb egységek 40 cm szélesek)
- konyhapult: bármilyen széles lehet, a mélységét általában 60 cm-ben szokás megállapítani
- konyhasziget: legalább 80 × 100 cm-es méret legyen, ez alatt a méret alatt nem nagyon van értelme betervezni
- étkezőasztal 4 személyre: legalább 70 × 100 cm,
- székek: kényelmesen vegyünk 50 × 50 cm-t.
- az alsó szekrény munkapulttal együtt 90 cm magas,
- a felső szekrények mélysége 30–35 cm, magasságuk 70 és 90 cm között választható,
- a munkapult felülete és a felső szekrény közötti távolság körülbelül 50 cm.
Ha több olyan elemünk van, amely már megvan, és az új konyha berendezésénél is használni szeretnénk, érdemes pontosan lemérni azokat, így egyedi modulokat is alkothatunk.
És akkor most jöjjenek a betartásra ajánlott szabályok:
- A konyhai háromszögbe (link az előző cikkhez) ne helyezzünk el magas bútorrészeket, ezeket lehetőleg a pult végén helyezzük el. Ugyanez vonatkozik a beépített hűtőre is.
- Ha a konyhaajtó befelé nyílik (a konyha tere felé), akkor a konyhabútor széle és az ajtó tokja között legalább 40 cm helyet kell hagynunk, hogy elkerüljük a „rányitásból” adódó gondokat.
- A víz- és gázvezeték beérkezési helye általában meghatározza a mosogató/mosogatógép és a tűzhely helyét a konyhában. Ha nem szeretnénk a vezetékek áthelyezése miatt többletköltségeket vállalni, akkor a tervezést kezdjük ezeknél az elemeknél. A mosó és/vagy mosogatógépet tehát érdemes a mosogató közelében elhelyezni úgy, hogy a használatukat a mosogató előtt álló ember ne akadályozza.
- Gondoljuk át, hogy milyen elektromos berendezések lesznek a konyhában. Régebbi építésű házban vagy lakásban előfordulhat, hogy az elektromos hálózat nem képes a mai igényeknek megfelelő mennyiségű fogyasztó egységet (hűtő, légkeveréses sütő, mosogatógép, mikrohullámú sütő, tévé, vízforraló, kávéfőző, szendvicssütő, fritőz stb.) kiszolgálni. Ezt a problémát mindenképp érdemes szakember segítségével megoldani, a házilagos barkácsolás sok kellemetlenséget okozhat a későbbiekben…
- A tűzhely és a sütő elhelyezésére legkézenfekvőbb megoldás, ha a külső fal mentén találunk nekik helyet. Így könnyebb és gazdaságosabb megoldani a kiszellőztetés és a szagelszívás problémáját. Kivételt képeznek a lakótelepi konyhák, ahol általában a három vizes helyiség (konyha, fürdőszoba, vécé) egy közös kürtőbe szellőzik, ami a lakás belsejében található.
- Sem a mosogatót, sem a sütőt nem szabad a konyha sarkába, a fal mellé elhelyeznünk. A saroktól legalább 40 cm-re helyezzük el ezeket, így sem a könyökünk, sem a sütés-főzés közben használt edény nem ütődik a falnak.
- Figyeljünk oda a hűtőszekrény ajtajának nyitási irányára. Általában minden készüléken változtatható ez, válasszuk ki a saját és a konyhánk szempontjából is kényelmesebb megoldást.
- A bútorok elhelyezésekor nem elég azt figyelembe vennünk, hogy mekkora helyet foglalnak el, azt is alaposan át kell gondolnunk, hogy a kinyitott ajtók, kihúzott fiókok és/vagy székek mellett kényelmesen elférünk-e mi magunk, miközben a konyhában sürgölődünk. Az optimális az lenne, ha a nyitott ajtó vagy a kihúzott szék mellett még maradna legalább 50 cm hely a konyhában dolgozó ember számára.
- A három fő munkaterület (főzés, előkészítés/mosogatás, tárolás) egymástól való távolsága ne legyen nagyobb, mint 90 cm, mert az megnehezíti a hatékony munkát, és még balesetveszélyes is lehet, ha a forró, leszűrni való zöldségekkel vagy tésztával métereket kell lavíroznunk a tűzhelytől a mosogatóig.
A következő részben: ahová megérkezünk, avagy előszobák és fogadócsarnokok.
Utolsó kommentek